Nauka napędza rozwój
W rozmowie uczestniczyli marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek.
Najwięcej miejsca w trakcie dyskusji poświęcono koncepcji połączenia śląskich uczelni i stworzenia „super uczelni”, która miałaby szanse rywalizować z największymi i najlepszymi ośrodkami akademickimi nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
„Warto połączyć siły, by zachęcić młodych ludzi do tego, żeby zostali w regionie i chcieli tu żyć, pracować i rozwijać się. Mamy potencjał, by samodzielnie zaprojektować przyszłość, ale potrzebujemy tej współpracy, tych idei. Śląskie wciąż może być sercem gospodarczym i przemysłowym Polski. Przyszłość zawsze zaczyna się w pobliżu uczelni, to tam rodzą się idee, pomysły i tam buduje się rozwój” – przekonywał marszałek Wojciech Saługa.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że to nauka jest nowym przemysłem Śląska i kołem zamachowym dalszego rozwoju. To szczególnie ważne także w odniesieniu do negatywnych trendów demograficznych. Młodzi ludzie wyjeżdżają z województwa śląskiego i szukają szans w całej Europie. Zatrzymanie ich w regionie to jeden z priorytetów władz na szczeblu regionu i miast. Aby to zrobić niezbędne jest stworzenie nowoczesnego i dysponującego potencjałem naukowo-badawczym ośrodka akademickiego.
„Wierzę, że to projekt, który zadecyduje o przyszłości regionu i naszych uczelni na dekady. Wielkie europejskie uczelnie powstały w ten sposób, z takiego połączenia właśnie. Nowoczesne uniwersytety to nowe przedsiębiorstwa wiedzy. Śląsk musi mieć silnik naukowy. Możemy stworzyć w regionie jeden z najsilniejszych ośrodków akademickich w Polsce i wierzę, że to się prędzej czy później stanie” – tłumaczył prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Ważnym polem do dyskusji w tym zakresie był tytuł Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wspólne działania funkcjonujących w regionie uczelni dały impuls do dalszej współpracy środowiska akademickiego na wielu poziomach.