O przyszłości Europy w Katowicach

 fot. Andrzej Grygiel / UMWS fot. Andrzej Grygiel / UMWS
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczęła się piętnasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W wydarzeniu bierze udział 11 tys. uczestników

XV Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w dniach 24-26 kwietnia 2023 roku. W uroczystej inauguracji wziął udział marszałek Jakub Chełstowski. Obok niego na scenie pojawili się także przedstawiciele samorządów: przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak oraz wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

„Województwo śląskie jest idealnym miejscem do rozmów o gospodarce i wyzwaniach, które czekają nas w najbliższej przyszłości. Wojna w Ukrainie zmieniła postrzeganie bezpieczeństwa i status quo w Europie; jest dla nas wyzwaniem, ale i szansą na zbudowanie nowego ładu, opartego na wzajemnym szacunku i solidarności. Przed nami nowa perspektywa unijnego programowania i rekordowe ponad 5 mld euro na rozwój regionu w oparciu o nowe technologie, zieloną gospodarkę i innowacje. Wchodzimy w proces transformacji z nowymi nadziejami, z szansą na zbudowanie przewagi konkurencyjnej i poprawę jakości życia. Potrzebujemy nowych rozwiązań i dyskusji, jak przeprowadzić ten proces z korzyścią dla nas wszystkich. Jestem przekonany, że Europejski Kongres Gospodarczy jest właściwym miejscem, by postawić kolejny krok w stronę rozwoju” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

„Witam państwa w największym mieście w Polsce, w dwumilionowej metropolii. To myślenie o współpracy rozpoczęło się dwie dekady temu, dzięki czemu skutecznie integrujemy transport. Chcemy współpracować w kolejnych obszarach i działaniach, aż wszyscy poczujemy, że żyjemy w jednym miejscu, w dwumilionowej metropolii właśnie. Życzę wszystkim, by konkurencja była dla nas impulsem dla dobrej przyszłości” – tłumaczył przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak.

W kongresie stacjonarnie uczestniczy 11 tys. osób, a poszczególne panele dostępne są także w formule online. Europejski Kongres Gospodarczy to forum szerokiej debaty o gospodarce i przyszłości, w której biorą udział przedstawiciele świata nauki, polityki, przedsiębiorcy i eksperci z wielu branż. W trakcie trzydniowej imprezy odbędzie się blisko 170 debat, w trakcie których omówione zostaną najważniejsze tematy angażujące opinię publiczną.

W kongresie uczestniczą także pozostali przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego – wicemarszałkowie Anna Jedynak, która brała udział w panelu „Fundusze UE – wykorzystać potencjał” i Łukasz Czopik – „Finanse i budżety samorządów” oraz członkowie Zarządu, Krzysztof Klimosz i Grzegorz Boski.

W programie XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabrakło kluczowych kwestii związanych z gospodarką i geopolityką. Uczestnicy wydarzenia będą rozmawiać o konkurencyjności i odporności europejskiej gospodarki oraz transformacji sektora energii, w której kwestia uniezależnienia się od paliw i surowców nabrała w ostatnim czasie wielkiego znaczenia. Sporo miejsca zajmie dyskusja o transformacji, zarówno tej związanej z ekologią i zieloną energią, jak i cyfrowej. Istotnym tematem będzie również sytuacja w Ukrainie, w odniesieniu do aktualnych działań i wsparcia dla tego kraju oraz jego gospodarczej i politycznej przyszłości

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Andrzej Grygiel / UMWS fot. Andrzej Grygiel / UMWS fot. Andrzej Grygiel / UMWS fot. Andrzej Grygiel / UMWS fot. Andrzej Grygiel / UMWS fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Filmy