Otwarto pracownię litotrypsji

 fot. mat. organizatora fot. mat. organizatora
Zestaw do litotrypsji, umożliwiający rozkruszanie kamieni nerkowych metodą ESWL otrzymał Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. W uroczystości przekazania sprzętu wzięła udział Beata Białowąs, Członek Zarządu Województwa Śląskiego

Litotrypsja ESWL jest najczęściej stosowaną metodą w leczeniu kamicy nerkowej na świecie oraz najmniej inwazyjną metodą, która nie wymaga chirurgicznego naruszenia tkanek pacjenta i nie wymaga znieczulenia. Polega ona na rozkruszaniu kamieni nerkowych zewnątrzustrojową falą uderzeniową.

Awaria poprzedniego, dziesięcioletniego urządzenia sprawiła, że szpital nie wykonywał zabiegów metodą ESWL, a pacjenci subregionu południowego województwa śląskiego byli odsyłani do innych ośrodków w Katowicach, Chorzowie i Jaworznie gdzie długo oczekiwali na termin wykonania zabiegu. Ponadto brak sprawnego urządzenia generował stratę w budżecie Szpitala rzędu ok. 30 tys./m-c.

Aparat MODULITH SLK to jedno z najnowocześniejszych obecnie urządzeń. Wartość urządzenia to blisko 990 tys. zł, większość środków – 982 095 złotych przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W ramach inwestycji zmodernizowano również pracownię, w której znajduje się aparat.

Urządzenie, które uruchomiono w Szpitalu Wojewódzkim można łączyć z różnymi stołami operacyjnymi oraz aparatami RTG. Niewielka, kompaktowa konstrukcja aparatu umożliwia łatwy dostęp operatora do chorego i elementów sterujących systemu. Duża średnica głowicy terapeutycznej sprawia, że podczas zabiegu pacjent odczuwa znacznie mniej bólu, a dokładny system lokalizacji złogów pozwala na precyzyjne wykonywanie litotrypsji zarówno u dorosłych jak i dzieci.

Aparat może być wykorzystywany przy zabiegach urologicznych m.in. do kruszenie kamieni nerkowych, moczowych i w pęcherzu moczowym, a także likwidacji kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym i w przewodach trzustkowych. Pomoże także pacjentom cierpiącym na chorobę Peyroniego, zaburzenia erekcji i zapalenia prostaty.

Nowoczesny aparat w Szpitalu Wojewódzkim służyć będzie pacjentom z powiatu bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego oraz sąsiednich miast województwa małopolskiego. Rocznie z tej metody leczenia korzysta około 500 pacjentów. Szpital Wojewódzki będzie starał się zwiększyć kontrakt z NFZ, aby rocznie udzielać takiej pomocy 600 chorym. W przyszłości być może uda się przeprowadzać w ciągu roku nawet tysiąc zabiegów litotrypsji.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. mat. organizatora fot. mat. organizatora fot. mat. organizatora fot. mat. organizatora