Premier RP gościł w Muzeum Powstań Śląskich

"Bez Powstań Śląskich nie byłoby II RP w kształcie, który znamy z historii, a Polska miałaby dziś inne granice" – powiedział podczas wizyty w Świętochłowicach, Mateusz Morawiecki. Premier razem z marszałkiem Jakubem Chełstowskim, zwiedzał Muzeum Powstań Śląskich

Świętochłowickie muzeum to kompendium wiedzy o powstaniach i historii miasta. Placówka powstała zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jest muzeum narracyjnym, prezentującym oryginalne eksponaty oraz repliki i reprodukcje obrazujące lata zrywów niepodległościowych na Śląsku. W celach edukacyjnych wykorzystuje elementy multimedialne i ścieżki filmowe. Zwiedzający są zabierani w swoistą podróż po Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografia nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. W ocenie premiera RP, Mateusza Morawieckiego, który w sobotnie przedpołudnie miał okazję zwiedzić muzeum, powołanie do życia tej instytucji jest niezwykle istotne dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

„Wojciech Korfanty i Alfons Zgrzebniok zapisali się złotymi zgłoskami nie tylko w historii Śląska, ale przede wszystkim w najnowszej historii Ojczyzny”, podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

„Cieszę się, że premier Mateusz Morawiecki odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Docenił tę ważną instytucję kultury, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców regionu oraz gości. Muzeum upamiętniając historię Śląska, pokazuje jednocześnie nasze przywiązanie do Polski. Jako samorząd województwa będziemy współprowadzić Muzeum z Miastem Świętochłowice i dołożymy wszelkich starań, aby tę jednostkę rozbudowywać”, zapewnił marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 fot. Tomasz Żak / UMWS  fot. Tomasz Żak / UMWS  fot. Tomasz Żak / UMWS