Śląskie przyjazne niepełnosprawnym

 Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka
VIII Obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej

W gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyły się VIII Obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej pod hasłem „Jeśli pomagać – to wspólnie”.

W tym roku gościem spotkania był Jan Mela, polski podróżnik i działacz społeczny, założyciel fundacji „Poza Horyzonty”. „Staram się dzielić z ludźmi swoimi doświadczeniami, i tymi pięknymi, i trudnymi. Wierzę w to, że nic nie dzieje się bez przyczyny i często te trudne momenty w naszym życiu są trampoliną, która pozwala nam się wybić i nie żyć w świecie wymówek, bo niepełnosprawność czasem bywa właśnie wymówką. Mimo naszych ułomności można żyć aktywnie i szczęśliwie, akceptować swój los, spotykać mądrych ludzi i realizować swoje marzenia. Pamiętajmy, że trudności są źródłem naszej siły” – powiedział podczas konferencji Jan Mela.

W spotkaniu wzięli udział niepełnosprawni, ich pełnomocnicy, dyrektorzy powiatowych centrów pomocy rodzinie, członkowie wojewódzkiej fundacji społecznej, dyrektorzy szpitali oraz mieszkańcy województwa.

„To spotkanie poświęcone będzie temu, jak zdobywać nasze cele i jak spełniać marzenia. Ważna jest dla nas otwartość na państwa potrzeby. Środowisko osób niepełnosprawnych jest nam szczególnie bliskie, a samorząd województwa śląskiego jest do państwa dyspozycji” – zaznaczyła Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Dodajmy, że Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego organizuje świąteczny kiermasz wyrobów rękodzielniczych wykonanych przez osoby niepełnosprawne, który odbędzie się 3 grudnia br. w godz. 10.00-14.00 w Sali Kolumnowej oraz w holu budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Dąbrowskiego 23 w Katowicach.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka