Startuje Festiwal Górnej Odry

 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
Kraina Górnej Odry zaprasza na swoje święto

Trzydniowe wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 roku. Festiwal to pełne atrakcji święto dla osób aktywnych, rodzin i turystów, odbywające się w wyjątkowych lokalizacjach od Raciborza, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika i Żor, aż po Jastrzębie-Zdrój.

„Siłą województwa śląskiego jest jego różnorodność. Kraina Górnej Odry to znakomite miejsce do wypoczynku, chcemy pokazać jego walory mieszkańcom regionu i odwiedzającym, stąd bogaty program wydarzeń i wspólna oferta skierowana do całych rodzin. Zapraszam na pierwszą odsłonę Festiwalu Górnej Odry, odkryjmy subregion zachodni na nowo” – zachęca marszałek Jakub Chełstowski.

„Kraina Górnej Odry to obszar wyjątkowy pod względem przyrodniczym oraz kulturowym, mimo to wciąż nieodkryty nie tylko przez odwiedzających, ale i mieszkańców regionu. Festiwal jest znakomitą okazją, aby odwiedzić te miejsca, spędzić aktywnie czas i odpocząć, korzystając z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów” – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń. W Raciborzu odbywać się będzie rajd rowerowy, zwiedzanie historycznego szlaku miejskiego, a także festiwal kolorów, liczne występy i kino plenerowe, w niedzielę wielki piknik rodzinny. Wodzisław Śląski zaprasza na Kulturalny Piknik Rodzinny, a w niedzielę na wspólne biesiadowanie na plaży.

Sporo atrakcji czeka w Rybniku, gdzie w sobotę zagości zlot foodtrucków, odbędą się koncerty folkowo-szantowe, piknik harcerski i Święto Rybnickiego Morza. W niedzielę nad Zalewem Rybnickim odbędą się rodzinne zawody wędkarskie, a w rybnickim kampusie finał Festiwalu Górnej Odry, koncert zespołu Carranttuohill i pokaz laserów. W Żorach wiele atrakcji będzie czekać na najmłodszych na kąpielisku Śmieszek i w Muzeum Ognia. W niedzielę 27 czerwca odbędzie się Festiwal Muzyki Harcerskiej „Żorskie wianki”.

Ciekawy program wydarzeń zaplanowano w pozostałych lokalizacjach festiwalu.

„Festiwal jest zwieńczeniem pierwszych kroków w rozwoju najmłodszej marki turystycznej w województwie. Śląskie słynie z takich marek, ale brakowało wśród nich subregionu zachodniego, a to ważne miejsce pod względem turystycznym i gospodarczym. Mamy aspiracje, żeby w przyszłości włączyć do festiwalu naszych partnerów z województwa opolskiego i z Czech. Program jest bogaty i różnorodny, by turyści mogli kroczyć za tymi wydarzeniami” – mówił Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Kraina Górnej Odry to wyjątkowy obszar w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, na pograniczu z Czechami i województwem opolskim. Obejmuje obszar położony nad dopływami Odry – Rudą i Olzą oraz Pojezierzem Palowickim i Zalewem Rybnickim. Nazywana jest „płucami Śląska", bo prawie jedną trzecią jej powierzchni zajmują lasy, w tym sporą część obejmuje Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, czy unikalne rezerwaty przyrody i obszary ochrony siedliskowej jak Graniczne Meandry Odry. To miejsce na styku narodowości, kultur i regionów połączonych wspólną historią. W Krainie Górnej Odry znajdą coś dla siebie miłośnicy aktywnego wypoczynku na wodzie i wokół niej.

Festiwal Górnej Odry odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Linki do stron zewnętrznych
Festiwal Górnej Odry - 25-27 czerwca 


tagi: