W trosce o prawdę historyczną

 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS
Za nami gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowanego przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską

W podsumowaniu 13. edycji konkursu, które odbyło się w siedzibie Polskiego Radia w Katowicach, uczestniczyła pomysłodawczyni konkursu europoseł Jadwiga Wiśniewska.

„Prezydent Lech Kaczyński mówił o nowoczesnym patriotyzmie, wpatrzonym w przyszłość, ale mocno zakorzenionym w przeszłości. Musimy pamiętać o Zbrodni Katyńskiej i dać świadectwo prawdzie. Potrzebujemy inicjatyw, które jasno wskażą katów i ofiary, to jest nasze wspólne posłannictwo. Młodzi ludzie wykazują się wszechstronną wiedzą, umiejętnością analizy i pokazują, że potrafią znaleźć analogię między prawdą historyczną, a tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. To ogromna wartość tych prac” – mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowany jest już od 13 lat. Skierowany jest do uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego. W ciągu dotychczasowych edycji zgłoszono prawie 3 tys. prac. W tym roku do etapu wojewódzkiego wpłynęło 220 esejów (138 prac ze szkół podstawowych i 82 z ponadpodstawowych) z 81 miejscowości w województwie śląskim.

Nagrody w konkursie ufundował również marszałek Jakub Chełstowski.

„Konkurs organizowany przez europoseł Jadwigę Wiśniewską jest niezwykle potrzebny, pozwala zatroszczyć się o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej i dotrzeć do młodych ludzi, którzy w kontekście ostatnich wydarzeń w Ukrainie powinni zawsze stać po stronie prawdy. Nie możemy zapominać o tych dramatycznych chwilach, nie możemy po tylu latach znów dać się zwieść i dać oprawcom argument do fałszowania historii. To nasz obowiązek i powinność w stosunku do przyszłych pokoleń, które zasługują na to, by żyć w wolnej Polsce” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli:

 1. miejsce – Maciej Agopsowicz – SP nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie
 2. miejsce – Patrycja Słocińska – SP nr 1 im. Adama Mickiewicza w Myszkowie
 3. miejsce – Mikołaj Pokładnik – SP im. ks. kan. Stefana Wojtyłki w Starej Wsi

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli:

 1. miejsce – Weronika Widzyk – I LO im. Kopernika w Żywcu
 2. miejsce – Karolina Wąsowicz – ZS im. J. Kochanowskiego w Częstochowie
 3. miejsce – Łukasz Piłat – IX LO im. Norwida w Częstochowie

Konkurs stwarza także młodym ludziom szansę na debiut literacki. Najlepsze prace są publikowane w tomiku, którego promocja połączona jest z organizowanymi co roku przez europoseł Jadwigę Wiśniewską Zaduszkami Katyńskimi.

Uczniowie opisali losy osób pomordowanych w Lesie Katyńskim i innych miejscach Golgoty Wschodu. Dotarli do krewnych ofiar. Odnaleźli ślady Zbrodni Katyńskiej wśród swoich rodzin i w najbliższej okolicy. W tegorocznej edycji Konkursu mocne odzwierciedlenie ma aktualna sytuacja na Ukrainie.

Konkurs ma formułę otwartą i pozwala uczniom na kreatywne podejście do tematu. Dlatego oprócz prac utrzymanych w konwencji dzienników, pamiętników, listów, esejów, analiz historycznych z imponującą bazą bibliograficzną, w tegorocznej edycji wiele prac to utwory liryczne: wiersze, poematy, ballady, pieśni, w których uczniowie wykazali się niezwykłą wrażliwością i umiejętnością literackiego wyrażania uczuć i swoich myśli.

Każda z prac jest szczególnym świadectwem pamięci o Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie zwracają uwagę, że Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia. Nabiera to szczególnego znaczenia, zwłaszcza że konkursowa gala odbywa się na dwa dni przed 12. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS graf. mat. organizatora