Współpraca z Japonią kwitnie

 fot. Andrzej Grygiel / UMWS fot. Andrzej Grygiel / UMWS
Przedstawiciele władz Województwa Śląskiego i japońskiej Prefektury Gifu spotkali się, by uzgodnić szczegóły związane z rozwojem współpracy i przyjaznych stosunków między regionami

Województwo Śląskie reprezentował marszałek Jakub Chełstowski, a stronę japońską Hiroki Saka i Hironori Hori z Wydziału Wymiany Międzynarodowej prefektury Gifu oraz Moto Takagi z Wydziału Promocji Turystyki prefektury Gifu.

„Wiele nas łączy i współpraca w zakresie gospodarki, nauki, technologii czy kultury może być korzystna dla obu stron, czego przykładem jest przemysł motoryzacyjny. Doświadczenia takich państw jak Japonia są dla nas niezwykle cenne w kontekście procesu transformacji regionu. Wierzę, że to porozumienie przyczyni się do realizacji konkretnych projektów i wspólnych przedsięwzięć” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o szczegółach porozumienia, nad którym pracują obie strony. Jego celem ma być rozwijanie przyjaznych stosunków pomiędzy mieszkańcami obu regionów oraz szeroko pojęta współpraca w zakresie gospodarki, kultury, sportu czy turystyki.

„Dwa lata temu odbyło się nasze pierwsze spotkanie online związane z potencjalną współpracą obu regionów. Cały czas jesteśmy w kontakcie w kwestii ustalenia szczegółów planowanego memorandum i bardzo zależy nam na zacieśnieniu relacji. Śląskie ma ogromny potencjał, nie tylko w kontekście procesu transformacji energetycznej, ale także sporo do zaoferowania w dziedzinie kultury czy turystyki, dlatego ta współpraca ma przed sobą przyszłość” – mówił Hiroki Saka.

Prefektura Gifu znajduje się w regionie Chubu, w Japonii. Stolicą jest miasto Gifu. Prefektura leży w środkowej części wyspy Honsiu. Powierzchnia wynosi 10,6 tys. km2, a liczba ludności to niespełna 2 mln mieszkańców. Wśród najważniejszych tematów ewentualnej współpracy znajdują się m.in. transformacja regionu i proces uniezależnienia energetycznego, kultura i sport, a także zbliżające się EXPO 2025 w Osace.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 fot. Andrzej Grygiel / UMWS  fot. Andrzej Grygiel / UMWS  fot. Andrzej Grygiel / UMWS