Konwent Marszałków w Szczecinie

Województwo Śląskie przygotowało stanowiska dotyczące prawa wodnego i zmian w ustawie o ochronie przyrody

Zgromadzenie przyjęło stanowisko przygotowane przez Województwo Śląskie, w którym sprzeciwia się nowelizacji Prawa wodnego. „Gospodarka wodna w Polsce niewątpliwie potrzebuje reformy – ale nie rewolucji. Tak głębokie jak proponowane zmiany winny być wprowadzane stopniowo – zwłaszcza, że dotyczą one "żywego organizmu" jakim jest woda. Pośpiech nie jest wskazany między innymi z uwagi na fakt, że od wielu z zaproponowanych zmian nie będzie odwrotu i bez wnikliwej analizy nie sposób przewidzieć konsekwencji ich wprowadzenia” – czytamy w stanowisku. Zdaniem Wojciecha Saługi, nowelizacja Prawa Wodnego to rewolucja w gospodarce wodnej, która doprowadzi do centralizacji systemu zarządzania ciekami wodnymi. Marszałkowie wykazywali też, że zmiany w ustawie doprowadzą do drastycznej podwyżki cen wody.

W stanowisku dotyczącym zmian w prawie ochrony przyrody, marszałkowie wskazali m.in. na niebezpieczeństwo samowolnej wycinki drzew na masową skalę. „Zniesienie przepisów dot. ochrony drzew i zakrzewień na szczeblu krajowym i przeniesienie ich na szczebel lokalny (gminny) – przy ich fakultatywności – będzie oznaczało w rzeczywistości zniesienie obowiązku uzyskiwania decyzji na wycinkę drzew na znacznym obszarze kraju. Dopuszczenie możliwości wprowadzania obowiązku uzyskiwania decyzji w tym zakresie na poziomie gminy będzie w praktyce przepisem martwym. Skutkiem tego będzie samowolna wycinka drzew na niespotykaną skalę, co znacząco negatywnie odbije się na krajobrazie oraz związanej z zadrzewieniami florze i faunie. Problem ogromnej i nieuzasadnionej presji na wycinkę drzew już w chwili obecnej jest odczuwalny na terenach miejskich i w pasach drogowych. Drzewa postrzegane są niejednokrotnie przez pryzmat utrudnień w procesach inwestycyjnych, a nie pełnione funkcje – wpływ na różnorodność biologiczną, krajobraz, klimat i powietrze oraz zdrowie i warunki życia ludzi. Istnieje niebezpieczeństwo usuwania drzew „na zapas”, na wypadek przywrócenia aktualnych przepisów. Nawet krótkotrwałe obowiązywanie proponowanych przepisów może więc spowodować znaczące ubytki w zadrzewieniach i istotne straty w krajowej przyrodzie” – czytamy w stanowisku.

W obradach Konwentu Marszałków udział biorą marszałek Wojciech Saługa i wicemarszałek Aleksandra Skowronek.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Linki do stron zewnętrznych
Stanowisko: ochrona przyrody
Stanowisko: prawo wodne