Drony – zabawki czy rewolucja na gigantyczną skalę?

 fot. UMWS fot. UMWS
Jednym z zagadnień, jakie podjęto w trakcie trzeciego dnia Europejskiego Forum Przyszłości, była sprawa dronów

Omawiano ich znaczenie w obronności kraju oraz w życiu codziennym. Futurystyczne wizje z wykorzystaniem tych maszyn dają wiele do myślenia…

To właśnie na EFP odbyły się Śląskie Dni Lotnictwa i Dronów. Ich organizatorzy podziękowali władzom województwa za wspieranie śląskiego klastra lotniczego. W panelu uczestniczył wicemarszałek Wojciech Kałuża.

- Klastry są niezwykle ważnym elementem, jednym z filarów, na którym należy opierać inteligentną transformację naszego regionu. Tu rodzą się innowacyjne idee, których realizacja znacząco wzmacnia branżę technologiczną w zakresie lotnictwa – zaznaczył wicemarszałek województwa.

Ze zgromadzonymi w Centrum Kongresowym na Stadionie Śląskim zdalnie połączył się Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej. Podkreślił, że technologia związana z bezzałogowcami błyskawicznie rozwija się na całym świecie i Polska aktywnie uczestniczy w tym procesie.

Przywołał ostatni szczyt NATO w Brukseli, na którym m.in. poruszono temat utworzenia cywilno-wojskowego akceleratora innowacji obronnych DIANA. - Jako sojusznik NATO deklarujemy chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu – powiedział wiceminister Marcin Ociepa. – Sami również wdrożyliśmy wiele programów, które mają wspierać rozwój tej technologii.

„Gryf”, „Wizjer”, „Ważka” – to tylko niektóre z tych programów, które służą realizacji tego zagadnienia. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz departament innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej pracują nad stworzeniem dogodnych warunków, aby najnowsze technologie lotnictwa bezzałogowego były wykorzystywane w armii.

Jednak drony to także przyszłość lotnictwa cywilnego – tak przekonywali kolejni prelegenci.

Mateusz Kotliński, kierownik Programu U-Space oraz Działu Projektów UAS w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, zwrócił uwagę, że w tym roku w naszym kraju odnotowano już 400 tysięcy lotów bezzałogowych, czyli więcej niż lotów samolotowych. Przedstawił także wizję przyszłości, w której mieszkańcy aglomeracji mieliby korzystać z taksówek powietrznych, do obsługi których nie będzie potrzebny kierowca.

- Badania i testy w tym zakresie znajdują się już w bardzo zaawansowanej fazie – mówił Mateusz Kotliński. – Póki co przeprowadza się je w zamkniętych bazach i to bez uczestnictwa w nich ludzi w roli pasażerów. To wymaga uzyskania certyfikatu i zmiany prawa, a więc jeszcze musimy na to poczekać.

Prowadzący tę część panelu prof. Wojciech Moczulski z Politechniki Śląskiej zwrócił uwagę na to, że aby ten futurystyczny projekt wcielić w życie, należy stworzyć zintegrowany system nawigacyjny, który będzie obejmował zarówno loty załogowe, pasażerskie, jak również bezzałogowe w postaci dronów.

- Chciałbym jeszcze podzielić się obawą, co będzie, jeśli ten system zostałby zaatakowany i przejęty przez hakerów. Nie tylko doszłoby do chaosu, ale mielibyśmy do czynienia z zagrożeniem tysięcy osób, mieszkańców miast – mówił prof. Moczulski.

Ta rewolucja w przestrzeni powietrznej i tak nastąpi – prędzej czy później – przekonywał tymczasem Dawid Solak z Platformy Przemysłu Przyszłości. - Musimy się na to przygotować. Zwłaszcza że ostatnie raporty instytucji, które badają zagadnienia lotów bezzałogowych, mówią o tym, iż Polska jest drugim po Singapurze krajem na świecie określanym jako najprzyjaźniejsze państwo do rozwoju tej technologii – stwierdził Dawid Solak. – To potężny rynek. Powinniśmy wspierać tworzenie firm, polskich przedsiębiorstw, które podejmą się produkcji podzespołów do urządzeń bezzałogowych.

Dodał, że w przyszłości będą one w znacznym stopniu wykorzystywane w rolnictwie, budownictwie czy transporcie.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS  fot. UMWS

Linki do stron zewnętrznych
Europejskie Forum Przyszłości